Zablokování prohlížeče

Dnes se podíváme blíže na jeden obvzláště nebezpečný podvod falešného zablokování prohlížeče příliš dlouhou vyskakovací vysvětlivkou, která nejde odkliknout na běžném monitoru (protože tlačítko „OK“ je až někde dole).  Prohlížeč pak vypadá, že je skutečně blokovaný a běžného uživatele nemusí napadnout zmáčnout CTRL+ATL+DEL a ve správci úloh tento vyděračský humáč zabít natvrdo (čili pravým tlačítkem myši v aplikacích a ukončit úlohu).

Údajná kriminální policie

Takto na vás vyjukne výstražné okno při procházení stránek s tématikou o kterou se na internetu zajímá drtivá většina (sex, hry, stahování, cracky, apod.), v ohrožení jsou hlavně ne-ajťáci muži.

Jako velký fór osobně shledávám hlavu Miloše Zemana, který vypadá spíše jako záporná akční postava budoucího dílu „Terminátor“. Z hlavičky se na nás chladně dívá s posměšným výrazem v obličeji „HAHA nachytal jsem vás při činu!“.

blokovany-prohlizec-1

 Chcete výstrahu zavřít? Smůla!

Když se pokusíte stejně jako já, kliknout na křížek (zavřít), vyskočí dialogové okno, které je tak neúprosně dlouhé, že nejde zrušit. Protože taková dialog okna se ukončují na kliknutí na OK, které je vždy až na konci hlášky. Někdo zde prostě využil jedné né příliš domyšlené funkcionality prohlížeče.

Znova upozorňuji, že dialogové okno nelze ukončit klikem na malý křížeček vpravo nahoře, tím jen zruším okno dialogu, ale stránka s výzvou abych zaplatil poplatek zůstává. Po opakovaných pokusech je tedy možné, že nezkušený uživatel dojde přesvědčení, že pokud nezaplatí, půjde si sednout na 3-7 let do vězení :D Tak to píše v dokumentu údajná „kriminálka“.

blokovany-prohlizec-2

Řešení situace klávesovou zkratkou

Ideálně na nebezpečné stránky nechodit, ale když už se stane, nepanikařit. Podvodníkům, kteří tento trik použili jde o moment překvapení a psychický tlak, který vyvolávají všemi možnými prostředky (co obrazovka snese).

Situaci řeší zmáčknutí tlačítek CTRL+ALT+DEL a vybrání ze záložky Aplikace tento blokující alert a pravým tlačítkem myši „ukončit úlohu“. Kdyby se z nějakého jiného důvodu nepodařilo vyvolat klávesovou zkratkou správce úloh, restart počítače řeší vše.

Viděli jste už tento pokus o zaplacení pokuty na vlastní oči? Jaký jste z toho měli pocit? Napište do komentářů, moc rád si o vaší zkušenosti přečtu.

Diskuze k článku: 7 “Zablokování prohlížeče

 1. David Směja napsal:

  2x jsem to odstraňoval … jednou to šlo tuším najetím do nouzového režimu a vypnutím procesu z msconfig (záložka Po spuštění), podruhé jsem tam stejně instalovat linux (Xubuntu) tak jsem jen zálohoval dokumenty/fotky/atp. a reinstaloval to celé … jinak – dobrá kuťka; kámoš už chtěl posílat prachy :))

 2. Filip Novák napsal:

  Je to určitě nebezpečné, právě díky tomu cyber nátlaku. Tvůrci využili hodně psychologie aby dostali maximum z minima. Já restartovat nepotřeboval, stačilo jen killnout tu aplikaci v task manageru. Docela mě zaráží, že vypnutí msconfig tohle řeší. Díky Davide za komentář, jsem rád, že ses nenachytal.

 3. David napsal:

  Dobrý den před pár minutami se mi stala podobná věc že se mi na obrazovce počítače objevilo že mi počítač zablokovala Policie ČR a v tu chvíli mě to zaskočilo co se to vůbec děje. Jakožto jsem docela klidný člověk kterého jen tak nic nerozhodí tak jsem to nebral jako vážnou věc jelikož když jsem zhlédnul fotku Miloše a navíc chtěli po mně peněžní částku ve výši 2 000 Kč tak to mně docela naštvalo a bylo jasné že jde o špinavost. a Navíc mně zaskočilo že internetový prohlížeč nešel vůbec vypnout tak jsem musel vypnout počítač starým dobrým způsobem a to vytáhnout ze zásuvky a zase znovu zapnout a potom už bylo vše tak jak má být. Ale hlavně lidi nepanikařte a nebuďte hloupí aby jste platili

 4. Filip Novák napsal:

  Tak tak, jako těch způsobů co to různé stránky zkouší využít je mraky. Zvláště nebezpečné jsou ty, které apelují na základní emoce (strach, radost, stud, apod.)

 5. Filip Novák napsal:

  Zrovna se mi to podařilo vygenerovat, link na tyhle piráty je: http://police-alert-case00042.case-resolving.com/secure/cz/?police&ATENCION={KEY}{KEY}&PT={KEY}{KEY}{KEY}

  Stačí kliknout na zavřít okno a pak zmáčknout ENTER. Zmizí to.

 6. lukáš napsal:

  ahoj .tak dnes se mi toto okno objevilo také , vydržím dost srandy a žerty ale tohle po přečtení natolik rozklepalo až jsem seděl na zemi klepal se ,nemohl skoro dýchat a nevěděl co mám dělat , pak jsem strachy volal na 158 a říkal jim co mi přislo a že jsem se ničeho takového nedopustil. Řekl že to bude asi vir ,.To mě neuklidnilo a dál jsem čučel na ten monitor , pak jsem ho restartoval , a najednou nic ,vše fungovalo ,až tato stránka mě po asi 2hodinách úpornýho stresu jištovaní trochu uklidnila ,že to bude vir.

 7. Filip Novák napsal:

  Ahoj Lukáši, vůbec se nedivím, že to na Vás mělo takový dopad. Tento vir používá docela drsnou manipulaci a vystupuje jménem policie ČR. Jsem moc rád, že Vás článek uklidnil, proto jsem jej také psal, aby lidé, kterým se to zobrazí měli možnost najít řešení a vrátit se zase do klidu.

Zapojte se do diskuze

Váš email nebude zveřejněn. Povinná pole jsou označena hvězdičkou *