Profimedia, Isifa a Logicall

Fotobanka Profimedia vyhrožuje bez důkazů

Fotobanka Profimedia rozesílá emaily po lidech a firmách, které údajně použijí jejich fotografie a vyzývá je k zaplacení pokut v hodnotách desítek tisíc korun. Plná moc je tolikrát zkopírovaná, že už nejde ani přečíst a email obsahuje údajné zjištění fotografií na údajně Vašem webu. Celý dopis je tvořen zejména z přílohy, kde jsou texty a výzvy oskenované. Je také pravděpodobné, že Vám podobnej shit přijde i do schránky, potom doporučuji spálit, rozmetat kulometem, nebo lépe odpálit naváděnou konvenční raketu na místo, kde podvodníci tohoto typu sídlí.

V první řadě si myslím, že takové hromadné obesílání lidí je považováno za obtěžování, protože už v prvním emailu se dozvíte, že máte platit pokutu na základě údajného použití fotografií z jejich portálu. Nikdo neřeší zda k tomu došlo, zda vůbec mají na fotografie nárok vymáhat pokuty, a zda vůbec mohou označit Vás jako za provozovatele webu. Docela dost nezodpovězených otázek k tomu poslat v prvním dopise přímou výzvu k platbě pokuty, no ne? Je to hnus  a přestože Vás při prvním zjištění podobné zprávy polije pot, můžete zachovat klidnou hlavu.

V tomto článku se dozvíte jak reagovat.

Na internetu toho zjistíte mnoho, existují už veřejné výzvy adresované společnosti Profimedia.CZ a.s, aby své podvodné jednání ukončila. Link: http://www.parminut.cz/profimedia-verejna-vyzva-i/

O problému se píše např. zde: http://www.zlo.st/component/tag/Logicall.html

Existuje i veřejný popis společnosti na Wikipedii, kde se o této její taktice zastrašování emaily o použití fotografií píše: http://cs.wikipedia.org/wiki/Profimedia.cz

Jaká je realita s Logicall a Profimedia

Jak je známo, nátlak a strach je mocnou zbraní nezkušených uživatelů internetu. Těchto podvodných taktik využívají podvodníci, kteří na internetu jsou z několika důvodů:

 • nikdo je nevidí při činu, je to něco jiného, než kdyby Vás někdo chtěl oklamat osobně
 • můžou změnit nick, jméno, přestěhovat svou aktivitu na jiné místo při problémech
 • mohou se vymlouvat, že došlo k nedorozumění, když si na ně došlápnete
 • je snažší chovat se jako šváb, když jsou pod maskou internetu a podvedený je nepřijde vyliskat

Rada pro všechny, kteří dostanou podobný email od podvodníčků Profimedia, či Logicall:

 Jak se bránit

Zdroj: http://www.piratskenoviny.cz/art/33414/

 1. V žádném případě nic neplaťte.
 2. Pokud si nejste jisti, že je fotografie volně licencovaná anebo přímo vaše, raději ji ze svého webu stáhněte. 
 3. Pokud se Isifa ozve znovu, napište jí, že si nejste vědomi žádného porušení kopírovacího monopolu.
 4. Pokud to nevezmou na vědomí, je třeba napsat:
  • Prosím doložte, že zastupujete autora, a to ověřenými plnými mocemi.
  • Pokud tak učiní, požadujte důkaz, že je autor autorem a jeho ověřené prohlášení, že to neposkytl do volného zdroje. Žádost odůvodněte, že jste ve styku s dalším údajným autorem.
  • Pro otrlé: Požadujte důkaz, že obrázek byl na vašem webu, screenshot není důkaz.
 5. Pokud vás dále obtěžují, pohrozte podnětem Úřadu pro ochranu osobních údajů a vyzvěte je, ať vás žalují a doloží svoje nároky u soudu.
 6. Pokud vám i nadále posílají „poslední výzvy k zaplacení“, podejte podnět na ÚOOÚ kvůli spamu. 

Závěrem bych rád upozornil na další zajímavý článek, tentokrát o skomírajícím portálu Isifa, který je jedna ruka s Profimedia a stejnou taktitu zastrašování využívá také: http://www.piratskenoviny.cz/art/33145/

 

Diskuze k článku: 18 “Profimedia, Isifa a Logicall

 1. Filip Novák napsal:

  Po dvou měsících došel další email s výzvou. Tentokrát se tu objevila i velmi trapná sada „slev z penále“ a škály možností jak zaplatit, dokonce i návrh na splátkový kalendář. Žádné jednání se neuskutečnilo, že by zkoušeli, kam ještě můžou zajít?

  Vážená paní **********,

  kontaktuji Vás ve věci dohledaného užití snímků našeho klienta, nabízím Vám možnost smírčího řešení případu sp. zn.: 1415900745.

  Jelikož nedisponujete platným licenčním oprávněním k předmětným snímkům, prozatím nedošlo k předložení tohoto dokladu, jsme nuceni trvat na vydání bezdůvodného obohacení.

  V ustanovení § 40 odst. 4 autorský zákon stanoví výši bezdůvodného obohacení vzniklého na straně toho, kdo neoprávněně nakládal s dílem, aniž by k tomu získal potřebnou licenci, na dvojnásobek odměny, která by byla za získání takové licence obvyklá v době neoprávněného nakládání s dílem.

  Tímto Vám oznamuji, že došlo k projednání smírčího řešení případu neoprávněného užití snímku našeho klienta.

  V případě, že platba stanovené částky 34.000,00 Kč na vydání bezdůvodného obohacení bude provedena do 21.10.2014, náš klient je ochoten snížit tuto požadovanou částku, a to o 15 %.

  Částka na vydání bezdůvodného obohacení by po snížení činila 28.900,00 Kč.

  Druhá možnost spočívá v úhradě pomocí čtyř (4) splátek, avšak bez snížení požadované částky.

  1. splátka ve výši 8.500,00 Kč do 21.10.2014.

  2. splátka ve výši 8.500,00 Kč do 15.11.2014.

  3. splátka ve výši 8.500,00 Kč do 15.12.2014.

  4. splátka ve výši 8.500,00 Kč do 15.01.2015.

  Závěrem podotýkám, že došlo k neoprávněnému užití snímků typu Rights-managed, snímků z prémiové kolekce pořízené s většími náklady, které si samozřejmě náš klient dobře hlídá a určuje adekvátní ceny licencí.

  Toto právo nemůže společnosti PROFIMEDIA CZ nikdo upřít.

  Bohužel není známa objektivní příčina pro stažení satisfakčního nároku / nároku na vydání bezdůvodného obohacení ve věci neoprávněného užití díla.

  Očekáváme Vaše vyjádření k výše uvedenému.

  Budeme informovat našeho klienta o dalším postupu.
  Jsem s pozdravem

  Nela Klapetková
  právní oddělení
  LogiCall Česká republika, s.r.o.
  Čsl. armády 808/43b, 794 01 Krnov

  Tel.: +420 554 689 154
  Mob.: +420 773 686 058
  E-mail: nela.klapetkova@logicall.cz
  Web: http://www.logicall.cz [1]

 2. Petra V. napsal:

  Došel mi údajně,už poslední meil.Bylo mi doposud doporučeno na nic nereagovat.Těd budu čekat,co se bude dít dál.

  kontaktujeme Vás ve věci neoprávněného užití snímku našeho klienta, společnosti Profimedia.cz, detekovaného na Vašich webových stránkách http://www.masaze-trebic.cz.
  Dne 3.2.2015 Vám byl zaslán konečný návrh smírčího řešení tohoto případu.
  Vzhledem k tomu, že jste ani na tento poslední návrh nereflektovala, případ u nás uzavíráme a předáváme ho zpět našemu klientovi ke shromažďování podkladů k dořešení tohoto případu soudní cestou.
  Děkujeme za pochopení.
  S pozdravem
  Marcela Kolbasová
  Právní oddělení
  LogiCall Česká republika s.r.o.
  tel.: +420 554 689 154
  Email: marcela.kolbasova@logicall.cz
  Email2: aurip@aurip.cz

 3. Je to podvod napsal:

  Mám také zkušenost s nátlakem darebáků a šmejdů ze „společnosti“ Log_call a chtěl bych poradit podobně postiženým lidem, že pokud se jim ve schránce objeví dopis s oznámením o dohledané fotografii, aby se ničeho nezalekli, nikam nevolali, nic neplatili, ale pouze smazali obrázky a poslali ostrý odmítavý dopis s dodejkou na adresu společnosti. Jsem v kontaktu s policií ČR, v současné době je podáno několik trestních oznámení v uvedené věci a policie jejich činnost sleduje. Bohužel zasílání dopisů obsahujících podvodný nátlak a vymahání „výpalného“ nejsou v naší společnosti trestným činem do momentu, než naletíte a z leknutí zaplatíte nějakou částku. Také není důvod se obávat soudního postihu, to je jen další nátlak, do současné doby nebylo podáno ani zahájeno žádné soudní řízení v této věci. Pokud si nejste jisti, nebojte se kontaktovat policii a poradit se, mě to také hodně pomohlo.

 4. Jana Matějková napsal:

  Dobrý den,
  dnes jsem dostala už asi 5.dopis od společnosti LogiCall Česká republika,s.r.o.,která vyřizuje pohledávku pro O2 Czech Republic a.s. V PŘEDŽALOBNÍM OZNÁMENÍ mi oznamují dluh přes 8000 Kč splatný do týdne.Více jak 5 let nemám s O2 žádnou smlouvu.Vyhrožují exekucí a jsem nařčena z podvodu.Nemám nejmenší páru o co jde.Platit rozhodně ani nemohu-jsem samoživitelka na hmotné nouzi,ale strach z exekuce mám.Má někdo podobnou zkušenost?

 5. Filip Novák napsal:

  Dobrý den paní Matějková, abych Vám mohl poradit potřebuji více informací. Zda jste v minulosti nějakou smlouvu s O2 měla jakým způsobem byla ukončena. Asi by bylo dobré zavolat na O2, nebo zajít na pobočku osobně a zeptat se o co jde. V tomto článku se řeší jiný problém a ten Váš je docela jiný. Pokud O2 nárokuje nějaké sankce, měli by také dokládat výzvy, které Vám měli zasílat. Obdržela jste je? Možná o nich nevíte, protože jste uvedla u O2 jiný email, na který již nechodíte. Někdy se výzvy zasílají jen emailem, ale u delšího prodlení začnou obvykle chodit i dopisy na dodejku. Pokud budete chtít, můj klient řeší oddlužování, mohl bych Vám zprostředkovat kontakt, kde by jste se nezávazně zeptala, jak postupovat aby jste případné exekuci zabránila. To se totiž dá vyřešit jedním dopisem na soud, musí se to ale udělat dříve, než soud exekuji povolí.

 6. F.Kašpárek napsal:

  Dobrý den pane Nováku, v odpovědi paní Matějkové uvádíte, že Váš klient řeší oddlužování, dopis na soud ap. Pokud byste byl tak laskav a poradil mi, uvedu podrobnosti. František Kašpárek. e-mail: Kasparek.Fr@seznam.cz

 7. Filip Novák napsal:

  Popište mi to na emailu, díky.

 8. Studio Ines napsal:

  Připojuji se s příspěvkem Profimedia,poslali mi již dnes třetí meil.Čtu tady spoustu vašich zkušeností,přesto mě to vždy rozhodí a nemám z toho vůbec dobrý pocit.
  3. OZNÁMENÍ O DOHLEDANÉM UŽITÍ FOTOGRAFIE

  Nárok agentury: Profimedia.CZ a.s., IČ: 28818741, Pardubice – Zelené Předměstí, Nerudova 1668, PSČ 530 02

  Dobrý den,

  prostřednictvím tohoto e-mailu Vám oznamujeme, že případ neoprávněného užití fotografie, spis č. SI102049, bude předán do správy společnosti LogiCall s.r.o., která Vás bude na základě našeho zplnomocnění kontaktovat.

  S pozdravem

  Bc. Kateřina Synková
  Account Manager

  telefon: +420 775 867 692
  katerina.synkova@profimedia.cz

  cid:image001.jpg@01CC9A36.08986BA0
  Profimedia.CZ a.s. | Nerudova 1668 | 530 02 Pardubice | Czech Republic
  telefon: +420 466 897 100 | http://www.profimedia.cz

 9. Studio Ines napsal:

  Dobrý den všem.
  Dnes už mi přišel dopis od Logicall kde mi oznamují že zastupují firmu Profimedia
  Mám zaplatit 17000 na uvedený účet za obrázek a to do 19.10.2015 Jinak budou vymáhat soudní cestou.Podepsána paní Kolbasová Marcela-právní oddělení.
  Tak to asi budou muset dát k tomu soudu.
  Přeji vám hezké dny bez pdvodníků,není to totiž vůbec nic příjemného.

 10. Seifertová napsal:

  Dobrý den po obdržení dopisu na který jsem nereagovala mi přišel nejdřív meil s tím at zaplatím částku po snížení 14 500,-Kč
  Dnes mi přišel další meil……
  do dnešního dne jsme neobdrželi reakci na návrh kolegyně Silnicové, na návrh smírčího řešení zásahu do autorských práv (ve smyslu snížení vzniklého finančního požadavku), který Vám byl společně s podklady zaslán dne 19.10.2015 prostřednictvím elektronické pošty.
  Jen bych se chtěla ubezpečit, že Vaše vyjádření nebylo případně již podáno, avšak nám nebylo doručeno.
  Potřebuji informovat našeho klienta o dalším postupu mimosoudní fáze.
  Děkuji Vám.
  S úctou

  Marcela Kolbasová
  Právní oddělení
  LogiCall Česká republika s.r.o.

  tel.: +420 554 689 154
  Email: marcela.kolbasova@logicall.cz
  Email2: aurip@aurip.cz

  Tak já už nevím co mám dělat. Stále nic??? Děkuji Seifertová

 11. Filip Novák napsal:

  Dobrý den paní Seifertová. Tohle dělají vždy. Když člověk nezaplatí co po něm NEOPRÁVNĚNĚ vydírají pod nátlaky, tak najednou penále sníží a to klidně i o 50%. Tahle celá hra je o tom, že to k soudu stejně nikdy nedají, protože by se jejich důkazům každý soudce vysmál. Chtějí z Vás tedy dostat „alespoň něco“. A proto taky dávají tyto velkorysé slevy, zkouší kam až můžou s touto psychologií zajít. Je pravdou, že se pak můžete domnívat, že jsou vlastně hodní, jak Vám chtějí vyjít vstříc. Bohužel opak je pravdou. Je to odpad společnosti!

 12. Ifča napsal:

  Dobrý den,
  zajímalo by mne, jaká je promlčecí lhůta u těchto případů.
  Na mne se obrátili 29.10.2013 a od té doby přišlo asi 5 emailů. Doporučený dopis žádný. Poslední rok a půl se nic neděje. Na jejich podněty jsem nereagovala.

 13. Jiří Dvořák napsal:

  Dobrý den,
  teď jsem od LogiCall dostal dva dopisy o „EXEKUCI“ za odkoupené pohledávky od O2…
  Ani se tam neobtěžovali napsat, kterého telefonního čísla se to týká… Mám totiž
  T-mobile…, od O2 jsem před pár lety odešel i s číslem… a určitě s čistým kontem, jinak by mě ani nepustili.
  Takže POZOR na to, další pokus o podvod…!!??
  Exekuce narůstá z měsíce na měsíc o tři tísíce…, platit to určitě nebudu, i když je dopis, ne obálka, s šedým pruhem… ;-)
  Máte podobné zkušenosti?
  Co mi radíte..?

 14. Olča napsal:

  Dobrý den,

  řeším také problém s firmou LogiCall, která je v roli inkasního správce na neuhrazenou částku za služby u společnosti B2M, které jsme nikdy neobjednali. Zároveň jsem do problému zapojil mého právního zástupce, který s nimi řeší problém písemnou cestou. Je to neuvěřitelné, ale stále pokračují navyšováním částek k úhradě z důvodu prodlení, telefonicky nás utvrzují v tom, že jsme si objednali službu do registru ePoptávka.cz . Dnešek byl opět telefonát, dělají z nás blbce a neustále utvrzují v tom, že je to jinak a že objednávka byla uskutečněna telefonicky a pohledávka je oprávněná. Táhne se to již od října 2016. Je to opravdu velká hra nervů. Již nás utvrzují v tom, že to budou řešit soudně. Výzvy k úhradě posílají poštou bez doručenky, takže nevím, co si o tom mám myslet.
  Již jsem chtěla zaplatit, manžel mě zasekl, že v žádném případě jim toto nesmí projít.

  Máte také zkušenosti? Případně jak jste řešili?

 15. Iva napsal:

  Dobrý den,
  také nám přišel dopis, za faktury za druhý a čtvrtý měsíc za rok 2017 od O2.
  V té době jsme již u O2 nebyli. Dávám to na Primu, jako podnět k reportáži

 16. Filip Novák napsal:

  Jak to souvisí s Profimedia??

 17. JAK napsal:

  Dobry den,taktiež mi vypisovali s dopytu 123 že som si objednl službu,aj ked som s nimi komunikoval po telefone udajne som suhlasil o ich ponuke.Nasledne mi na druhy den prisla do mailu faktura na150€,hned som nato reagoval že ich služby nebudem an v dohladnej dobe využivať ,tak nemienim platit za niečo čo nechcem.Žial oni nato že som s tym suhlasil a že to maju aj nahrane čo mi nahravku ani neposkytli.Kedže som už na ich vyzvu nereagoval tak to dali na vymahanie :Logiccal a ty zasa obtažuju a hraju na nervy.Nahravku mi nemôžu poskytnut pretože je to majetok f.dopyt123.Zatial vyvolavaju,obtažuju a skušaju kedy povolim,stojim si za tym že neplatim nič čo som si neobjednal a aj keby som si objednal ako tvrdia obratom som reagoval na ich fakturu nech si ju stornuju že prišlo asi komylu.Aj tak si idu za svojim.Su to podvodnici a skušaju na ludi kt.povolia.Som ochotny ist aj na sud ,zaťial to ignorujem uvidim čo dalej,myslim že ani ochrana osobnych udajov im nič nehovori a obťažuju stale ,tak uvidim pokial to zajde .Ziadnom pripade nie som si vedomi nejakej objednavky takže ani nič platit nebudem.Aj ked sa vyhražaju exekuciou.,s pravnikom som sa neradil ale ako som zistoval na nete su to podvodnici a skušaju to na ludi.Uz je to asi 2-mesiac obtažovania ,zatial to ignorujem

 18. JAK napsal:

  Dobry deň,taktiež mi vypisovali s dopytu 123 že som si objednal službu,aj keď som s nimi komunikoval po telefóne udajne som súhlasil o ich ponuke.Následne mi na druhy deň prišla do mailu faktúra na150€,hneď som nato reagoval že ich služby nebudem ani v dohľadnej dobe využívať ,tak nemienim platiť za niečo čo nechcem.Žiaľ oni nato že som s tým súhlasil a že to majú aj nahrané čo mi nahrávku ani neposkytli.Keďže som už na ich výzvu nereagoval tak to dali na vymáhanie :Logiccal a ty zasa oblažujú a hrajú na nervy.Nahrávku mi nemôžu poskytnúť pretože je to majetok f.dopyt123.Zatiaľ vyvolávajú ,oblažujú a skušaju kedy povolím,stojím si za tým že neplatím nič čo som si neobjednal a aj keby som si objednal ako tvrdia obratom som reagoval na ich faktúru nech si ju stornujú že prišlo asi k omylu.Aj tak si idú za svojim.Su to podvodníci a skušaju na ludi kt.povolia.Som ochotný isť aj na sud ,zaťial to ignorujem uvidím čo ďalej,myslím že ani ochrana osobných údajov im nič nehovori a obťažujú stále ,tak uvidím pokiaľ to zájde .V žiadnom prípade nie som si vedomí nejakej objednávky takže ani nič platiť nebudem.Aj keď sa vyhražaju exekúciou.,s právnikom som sa neradil ale ako som zisťoval na nete sú to podvodníci a skušaju to na ludi.Uz je to asi 2-mesiac obťažovania ,zatiaľ to ignorujem

Zapojte se do diskuze

Váš email nebude zveřejněn. Povinná pole jsou označena hvězdičkou *